90’ların Unutulmaz Şarkıcıları :)

Zihinlerimize kazınan 90’lı yılların unutulmayan şarkıcılarından bazıları…

1) Ferda Anıl Yarkın

Ferda Anıl Yarkın, keman bölümü mezunu ve kemanı tabiri caizse ağlatan bir virtüözdür. 90’lı yılların duygusal şarkılarının kahramanıdır. Sonuna Kadar, Ayrılmayalım, Üzülme gibi duygusal şarkıları ve genelde seçtiği siyah kıyafetleri ile herkeste iz bırakmıştır.

2) Burak Kut

90’lı yıllarda Türkiye’de verilen birçok müzik ödülünün sahibi oldu. Ayrıca, o yıllarda Avrupa “MTV Local Hero” ödülünü de kazandı. “Bebeto” lakabını ve kliplerindeki havalı motosiklet sahnelerini unutan yoktur sanırım 🙂

3) Yonca Evcimik

1994 yılında Türkiye’de ilk single’ı çıkaran sanatçıdır Yonca Evcimik. 1963 doğumlu sanatçının, “Abone”, “8:15 Vapuru..”, “Bandıra bandıra ye beni…” gibi şarkılarının en azından nakaratını ezbere bilmeyen yoktur:) Canlandırdığı Çılgın Bediş karakteri ile de uzun yıllar televizyonda yer almıştır.

4) Mansur Ark

1997 yılında kendi adını taşıdığı albümündeki tüm şarkıların söz ve müziği Mansur Ark’a aitti. “Maalesef” adlı parçayla çıkış yaptı ve Mansur Ark’ın günümüzde hala şarkıları eğlence mekanlarında aynı coşku ile söylenmekte 🙂

5) Çelik

1988’da okul arkadaşları İzel – Çelik – Ercan olarak müzik grubu kurdular ve 1991’de “Özledim” isimli ilk albümleri piyasaya çıktı. 1992  Altın Kelebek Ödülleri “En İyi Grup” Ödülünü aldılar. Aynı yıl tek başına müzik hayatına devam etme kararı alan Çelik, 1995 yılında  “Yılın En İyi Erkek Pop Sanatçısı” ödülünün de sahibi oldu.

6) Mirkelam

1994 yılında Best FM’de yapımcı ve sunucu olarak çalışan Mirkelam, bir çok sanatçıya vokal yapmıştır. 1995 yılında çektiği klip ile herkesin aklına ilk olarak “koşan adam” olarak gelen Mirkelam’ın, “Ah bir Joker”, “Elma değil ayva..” gibi şarkıları  hala dillerde 🙂

7) Reyhan Karaca

Yeşilçam oyuncularından Ahmet Karaca’nın kızı olan, “Sevdik, Sevdalandık” şarkısı ile o yıllarda büyük çıkış yapan Reyhan Karaca, güzelliği ile de döneme damga vurmuş şarkıcılardan birisidir.

8) İzel

İzel,1987 yılında Maksim Gazinosu’nda solistlerin arkasında kemençe çalarak müzik hayatına başladı. İzel – Çelik – Ercan olarak 3 kişi müzik grubu kurdular, Çelik’in ayrılmasından sonra “İzel-Ercan” olarak bir albüm daha yaptılar. Sonrasında müziğe tek başına devam eden İzel, 90’ların müzik kanallarında top listelerin başlarında sabit bir yere sahipti.

9) Oya & Bora

Oya & Bora çiftini  “Ara Beni” parçası ile hepimis hatırlarız Oya, “Süper Baba” dizisinde “Bana bir masal anlat baba” şarkısıyla insanların aklında ve kalbinde yer kazandı. Oya & Bora çifti evli ve 1 kızları var.

10) Doğuş

Almanya doğumlu Doğuş, 4 yaşından sonra Türkiye’ye geldi ve evden kaçarak sokaklarda yaşamaya başladı. 1997 yılında kendi söz ve müziklerinden oluşan ilk albümü büyük ses getirdi. Doğuş’un dokunaklı hayat hikayesini ve kliplerdeki ilginç danslarını unutabilmek mümkün değil.

İlginizi Çekebilir

Yerli Kripto Para Borsaları ve Özellikleri

Ukrayna Hakkında İzlenmesi Gereken Film ve Videolar