10 Çok Zehirli Bitki. Bazıları Evinizde Veya Bahçenizde De Var

Burada öğrenecekleriniz bir gün hayatınızı kurtarabilir.

1) Baldıran Otu

13

Baldıran otu dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de sık rastlanan bir yabani bitki. Son derece zehirli olduğundan çok küçük bir miktarı dahi kısa sürede ölüme neden olabiliyor. Bitkiden elde edilen zehir Ortaçağ’daki idamlarda kullanılıyordu. Yunan Filozof Sokrates’ın idam cezasına çarptırıldıktan sonra intihar etmek içtiği zehir de baldıran otundan yapılmıştı.

2) Zakkum

24

Zakkum da aynı şekilde en yaygın zehirli bitkilerden biri. Ülkemizde birçok bahçede görebilirsiniz. Hatta dilimizdeki “zıkkımın kökünü ye” deyiminde aslında zakkum kast ediliyor. Küçük ağaççıklar şeklinde olan zakkumun çiçekleri, yaprakları ve meyveleri çok zehirli bir madde taşıyor. Bu zehir sindirildikten bir süre sonra kalbin durmasına neden oluyor. Bu bitkiden dolayı her yıl pek çok ölüm gerçekleşiyor, çünkü bazı insanlar zakkumun şifalı olduğuna inanıyor.

3) Kurtboğan

3

Bu güzel görünümlü çiçek kurtboğan adıyla biliniyor. 4-5 türü olan bitki ülkemizde özellikle Kars ve Erzurum civarında yetişiyor. Köklerinde kalbe ve sinir sistemine saldıran çok güçlü bir zehir var. Zaten ismini de geçmişte kurtları zehirlemek için kullanılmasından ötürü almış. İnsanlar üzerinde de aynı şekilde öldürücü etkiye sahip.

4) Beyaz Yılan Kökü

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Buysa “beyaz yılan kökü” adındaki bitki. Neyseki ülkemizde yok, Kuzey Amerika’da yetişiyor. İnsanları doğrudan değil fakat dolaylı yoldan öldürüyor. Bitkideki zehir onu yiyen inek ve koyunların etinde, sütünde birikiyor. Böyle bir hayvanın etini veya sütünü tüketen insanları zehirleyip öldürüyor.

5) Borazan Çiçeği

53

Sırada tropik ormanlarda yetişen borazan çiçeği var. Görüntüsü çok güzel olsa da maalesef yüksek oranda toksik madde içeriyor. Çok azı bile sindirildiğinde ölüme yol açıyor.

6) Difenbahya

6

Bu bitki size tanıdık gelmiş olabilir, çünkü ülkemizde pek çok evde ona rastlayabilirsiniz. Difenbahya adındaki süs bitkisinin yapraklarında mikroskobik zehirli iğneler var. Bir şekilde yemeye çalışıldığında dikenler dile ve boğaza batıyor. Bu yolla bulaşan zehir dokuları şişirdiği için nefes borusunu tıkıyor. Özellikle çocukları uzak tutmakta fayda var.

7) Yengeç Gözü

7

Sıra sadece Endonezya’da yetişen “yengeç gözü” bitkisinde. Tek bir tohumundaki zehir bile insanı anında öldürmeye yetiyor. Kötü niyetli kişiler bu bitkiyi birilerini zehirlemek için kullandığından ticareti yasaklanmış durumda.

8) Keneotu Tohumu

8

Bunlarsa keneotu tohumları. Risin adında bir zehir taşıyorlar. Bu, bilinen en etkili doğal zehir. Bu özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabı’na bile girmiş.

9) İntihar Bitkisi

92

Serberin yahut Hindistan’da halk arasındaki söylenişi olan “intihar bitkisi” ile devam ediyoruz. Cevizden biraz daha büyük olan tohumları dünyanın en etkili zehirlerinden birini içeriyor. Maalesef Hindistan’da her ay ortalama 4 kişi bu bitkiden yiyerek intihar ediyor.

10) Mançinel

102

Son sırada mançinel adı verilen bir ağaç türü var. Karayip Denizi çevresinde yetişiyor. Yerel halk buna Ölüm Ağacı diyor, çünkü her kısmı ayrı zehirli. Güzel görünümlü meyveleri yenildiğinde kısa sürede ölüme yol açıyor. Ağacın kabuğundan akan süt benzeri sıvı, deride şiddetli bir acıya ve iyileşmeyen yaralara neden oluyor. Bitmedi. Yanan bir mançinel ağacından yükselen duman gözleri kör edebiliyor. Bu yüzden de ağaçların çevresine uyarılar konuyor.

İlginizi Çekebilir

Futbol Ortamlarında Hava Atmanı Sağlayacak 24 İlginç Bilgi

Zülfikâr’dan Yatağan’a Gelmiş Geçmiş En Ünlü 12 Kılıç