Çok Oyun Oynayanların Yaşayabileceği 9 Ciddi Problem

Video oyunlar çoğumuz için vazgeçilmez bir eğlence. Ancak ekran karşısında geçirdiğiniz süreyi abartırsanız başınıza olmadık şeyler gelebiliyor. Bu listede çok fazla oyun oynayanların yaşayabileceği önemli sorunları araştırdık. 

 1) Toplardamar tıkanması

15

Oyunun dozunu kaçıranların başına gelebilecek en ciddi şeylerden biri tromboz, yani toplardamar tıkanması sonucu ölmek. İngiliz bir genç katıldığı video oyun maratonunda koltuğundan 12 saat hiç kalkmadan oyun oynadı. Bu kadar uzun süre hareketsiz kaldığı için damarlarında kan pıhtıları oluştu ve toplardamarları tıkandı. Hemen hastaneye götürülmesine rağmen maalesef kurtarılamadı. Yeni Zelandalı bir diğer oyuncu da ekran karşısında günlerce oyun oynayınca aynı sorunu yaşadı. Onun da bacaklarındaki toplardamarlar tıkandı. Doktorlar çocuğun hayatını kurtarabilmek için ne yazık ki bacaklarını kesmek zorunda kaldılar.

2) Kalp krizi

2

Oyun oynamayı abartanların yaşabileceği bir başka tehlike ise kalp krizi. Birkaç yıl önce 32 yaşında bir adam Hong Kong’daki bir internet kafede bilgisayar başında ölü bulundu. Otopside ölüm nedeninin kalp krizi olduğu tespit edildi. Görgü tanıklarına göre adam 3 gün hiç yerinden kalkmadan sıfır uykuyla oyun oynamış. Doktorlar kalp krizine uzun süreli hareketsizliğin ve uykusuzluğun getirdiği yorgunluğun neden olduğunu açıkladı.

3) Dirsek ve parmak eklemlerinin iflas etmesi

32

Oyunlar yüzünden başınıza gelebilecek bir diğer sağlık sorununa tıpta Nintendoitis adı veriliyor. Bu rahatsızlık çok uzun süre joystick kullananlarda ortaya çıkıyor. Adını zaten bu yüzden Nintendo’dan almış. Elleri ve kolları hep aynı pozisyonda tutma ve bir yandan da tuşlara basma sonucunda dirsek ve parmak eklemleri bir süre sonra iflas ediyor. Nintendoitis ölümcül değil ama tedavisi çok uzun sürüyor.

4) Sırt ağrısı

4

Video oyunlara kendini çok kaptıranların yaşayabileceği bir diğer can sıkıcı problem ise sırt ağrıları. Bir araştırmaya göre günde 2 saatten fazla oyun oynuyorsanız ve doğru pozisyonda oturmuyorsanız bir zaman sonra kalıcı sırt ağrıları çekmeye başlıyorsunuz

5) Göz problemleri

52

Bilgisayarda, konsolda ya da mobil cihazlarda çok fazla oyun oynamak gözlere de zarar veriyor. Neyseki kalıcı değil, ama göz kuruluğu, kızarıklık, gözde kaşıntı ve acı ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle arada bir oyundan uzaklaşıp gözlerinizi dinlendirmenizde fayda var.

6) Beyindeki ödül merkezinin değişmesi

6

Yapılan araştırmalara göre bilgisayar oyunları çocukların beyin yapılarını değiştirebiliyor. Haftada 9 saatten fazla oyun oynayan kişilerin beyinlerinde ödül merkezi olarak bilinen “ventral striatum” bölgesi daha geniş oluyor. Bu da ilerleyen yaşlarda çeşitli psikolojik sorunlara yol açıyor.

6) Epilepsi nöbeti

gaming

Video oyunların maalesef epilepsi nöbetlerini tetiklemesi de bir diğer ciddi problem. Bu konuda yapılan bir araştırmaya katılan 35 epilepsi hastasının 27’si ilk epilepsi nöbetini oyun oynadıkları sırada geçirdi. Aslında oyun oynamak doğrudan epilepsiye neden olmuyor ancak kişide epilepsi varsa nöbet olasılığını artırıyor.

7) Şişmanlık

fat-gamers

Oyun oynamayı abartmanın zararlarından biri de şişmanlığa yol açması. Ekran karşısında geçirilen uzun ve tabii hareketsiz saatler kalori harcamayı engellediğinden daha hızlı kilo alıyorsunuz. Bu da başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere bir sürü sorunu beraberinde getiriyor.

8) Kelimenin gerçek anlamı ile bağımlı olmak

addiction

Video oyunlardan ötürü yaşanan bir diğer problem ise gerçek anlamda bağımlılık yapması. Yıllardır yürütülen bir araştırmaya göre ABD’de bilgisayar oyunu oynayan çocukların yüzde 10’u kelimenin tam anlamıyla oyun bağımlısı haline gelmiş. Öyle ki, bu yüzde onluk dilimde yer alan çocuklar oyun oynayamadığında tıpkı uyuşturucu bağımlıları gibi krize giriyor. Hal böyle olunca da eğitim ve sosyal hayatları son derece olumsuz etkileniyor.

İlginizi Çekebilir

Şampiyonası Yapılan 10 Çok Tuhaf Spor

Bebeklere Bakışınızı Değiştirecek 23 İlginç Bilgi