Dahi İnsanların 14 Ortak Özelliği. Kaçı Sana Uyuyor?

Bu listede yüksek IQ seviyesine sahip insanların ortak özelliklerini derledik. Bunlar sende ne kadar çok varsa gizli bir dahi olma olasılığın da o kadar yüksek demektir.

1) Az mı uyuyorsun?

12

IQ’su yüksek, yaratıcı yönleri gelişmiş insanlar uykuyu sevmiyor. Hatta uyumak isteseler bile uykuya dalmakta zorluk yaşıyorlar.

2) İlk çocuk musun?

22

Bilim insanlarına göre ailede doğan ilk çocuğun zekası kardeşlerine göre daha yüksek oluyor. Yani evin ilk veya tek çocuğu olmak dahi olma ihtimalimizi yükseltiyor.

3) Kendi kendine konuşuyor musun?

3

Bunun sebebi zeka seviyenin yüksekliği olabilir. Kişinin kendi kendine konuşma ihtiyacı hissetmesi, beyin aktivitelerinin yoğun olmasından kaynaklanabiliyor.

4) Kulakların aşırı hassas mı?

42

Bir araştırmaya göre dehaların ortak özelliklerinden biri de çok düşük seslerden ve gürültüden aşırı rahatsız olmaları. Hatta bazıları gece ancak kulak tıkacı ile uyuyabiliyor.

5) Sık sık “Telefonum nerede?” “Gözlüğümü nereye çıkarmıştım?” diyerek etrafta dolanıyor musun?

5

Çok zeki olmak düşüncelerinizin dağınık olmasına, bu da dalgınlığa neden oluyor.

6) Değişikliği seviyor musun?

6

Zeka seviyesi yüksek insanlar durağanlıktan hoşlanmıyor. Kısa sürede sıkılıyorlar. O zaman da değişiklik yapma ihtiyacı hissediyorlar.

7) Uzun süre anne sütü emdin mi?

7

Araştırmalar anne sütü ile IQ arasındaki ilişkiyi ortaya koymuş durumda. Yani bebekken normalden daha uzun süre anne sütü almak zekanın da yüksek olmasını sağlayabiliyor.

8) Evhamlı biri misin?

8

Bir başka deyişle, bir şeyler kötü gidecek diye sürekli endişe ediyor musunuz? Araştırmalara göre kuruntulu kişilerin hayal güçleri daha yüksek oluyor.

9) Mükemmeliyetçi misin?

92

Dahilerin bir diğer ortak özelliği de mükemmelin peşinde koşmaları. Her ne yaparlarsa yapsınlar, ellerinden gelenin en iyisini yapmak için büyük bir çaba harcıyorlar.

10) Mavi gözlü müsün?

10

Tabii ki şart değil ama dahiler arasında yapılan araştırmalarda mavi gözün sık rastlandığı ortaya çıktı. Mavi gözlü olmak deha olma konusunda size bir avantaj sağlayabilir.

11) Solak mısın?

112

Bu da tıpkı mavi göz gibi gizli deha olduğunuzu kesin kanıtlamıyor ama yine de küçük bir adım da olsa öne geçiriyor. Çünkü araştırmalara göre dahilerde solaklık oranı daha yüksek.

12) Risk almaktan keyif alıyor musun?

12

Dahiler güvenli bölge yerine tehlikeli sularda gezinmeyi seviyor. Gerektiğinde risk almaktan hiç çekinmiyorlar.

13) İnsan ilişkilerin kötü mü?

13

Yüksek IQ’ya sahip insanların sosyal yönleri pek gelişmiş olmayabiliyor. Kendilerini huzursuz hissettikleri için sosyal ortamlardan uzak durmaya çalışıyorlar.

14) Eline ne geçerse onu mu giyiyorsun?

142

Zeka seviyesi yüksek kişiler giyime kuşama önem vermemeye eğilimli. Hatta her gün aynı renk gömleği veya tişörtü giymek onları rahatlatıyor.

İlginizi çekebilir: Bunları hayatınızdan çıkarın: İnsanı aptallaştıran 9 şey

İlginizi Çekebilir

Zülfikâr’dan Yatağan’a Gelmiş Geçmiş En Ünlü 12 Kılıç

Çok Paranız Varsa Hemen Alabileceğiniz 12 İlginç Ürün