GTA’dan Pokemon’a Oynanması Yasaklanan 13 Video Oyun

Bu yazıda dünyanın çeşitli ülkelerinde hükümetler tarafından yasaklanan video oyunları derledik. 

1) Wolfenstein 3D

1

İlk oyunumuz 1992’de piyasaya sunulan İkinci Dünya Savaşı temalı Wolfenstein 3D. First Person Shooter, yani FPS oyun türünün atalarından sayılan oyun kısa sürede çok popüler oldu. Ancak çıkar çıkmaz Almanya’da yasaklandı. Nedeni ise Nazi’leri öven öğeler içermesiydi. Bu da tabii Nazi geçmişini silmeye çalışan Almanya için gayet yerinde bir gerekçeydi.

2) GTA Serisi

12

GTA serisi 2008 yılından bu yana Tayland’da yasak. Nedeni ise 18 yaşında bir gencin oyundan etkilenerek bir taksi şoförünü öldürmesi. Bu karardan kısa bir süre sonra GTA şiddeti özendirdiği için Malezya’da yasaklı oyunlar arasına girdi.

3) Battlefield 3

133

Eğer İran’da yaşıyorsanız Battlefield 3 oynayamıyorsunuz. İranlılar rahatsız olup aralarında imza toplayınca hükümet oyunu yasakladı. Hatta İran polisi tüm Battlefield 3 oyunlarını mağazalardan toplayıp imha etti. Rahatsızlığın nedeni ise oyunda İran’ın Amerikalılar tarafından işgal edilmesi.

4) EA Sports MMA

103

Danimarka ise EA Sports MMA oyununa karşı bir engelleme kararı aldı. Gerekçe ise oyunda enerji içeceği reklamı yapılıyor olmasıydı. Ülkede bu tür ürünlerin reklamlarına izin verilmediği için oyun da bu doğrultuda yasaklandı.

5) Bully

64

Yasaklanan başka bir oyun olan Bully ile devam ediyoruz. Oyun 2006 yılında piyasaya çıktı. Okullarda şiddeti teşvik ettiği gerekçesiyle Brezilya’da satışı yasaklandı. İngiltere’de aynı nedenle yasaklansa da 18 yaş üstüne satılmak kaydıyla oyuna izin verildi.

6) Mortal Kombat

22

Sırada en ünlü dövüş oyunlarından biri olan Mortal Kombat var. 1992’de çıkan oyun atari salonlarındaki makinelerde ve oyun konsollarında oynanıyordu. Çok fazla şiddet içerdiği için Avustralya, Brezilya, Kuzey Kore gibi ülkelerde satışı yasaklandı. Bunun için hükümetleri suçlayamayız çünkü Mortal Kombat’ı Mortal Kombat yapan da zaten şiddetten yana elinden geleni ardına koymaması.

7) Football Manager

5

2004 yılında yayınlanan Football Manager da yasaklanmış oyunlardan biri. Şiddet ya da benzer bir olumsuz içeriği olmadığından yasaklanmasına şaşırmış olabilirsiniz. Oyunu yasaklayan ülke Çin’di. Nedeni ise işgali altında olan Tibet’in oyunda bağımsız bir ülke olarak gösterilmesiydi.

8) Heavy Rain

72

2010’da yayınlanan Heavy Rain çıplaklık ve cinselliğe çok fazla yer verdiği için yasaklandı. Yasaklayan ülkelerse Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ydi.

9) Red Dead Redemption

82

Vahşi Batı’da geçen bir oyun olan Red Dead Redemption da Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yasaklandı. Yetkililer 2010 yapımı oyunu yasaklarken gerekçe olarak çıplaklık ve aşırı şiddeti gösterdi.

10) Pokemon

9

Suudi Arabistan’ın yasakladığı başka bir video oyun da Pokemon. Suudi yetkililer oyunda kumarın teşvik edildiğini ve farklı dinlerin gizli propagandasının yapıldığını iddia ediyordu. Serinin son oyunu Pokemon Go ise Malezya’da ve İran’da yasaklandı. Her iki ülkenin gerekçesi de oyunu oynamanın güvenli olmaması.

11) Doom

3

Aşırı şiddet içerdiği için yasaklanan başka bir oyun da 1993 yapımı Doom. O da FPS türünün popüler öncülerinden biriydi. Kan revan içinde oynanan Doom çocukları olumsuz etkilediği için Brezilya hükümeti tarafından yasaklandı.

12) Carmageddon

4

Sıradaki oyunumuz 1997’de piyasaya sürülen Carmageddon. Oyunda diğer sürücülerle yarışıyor, bu sırada yayaları ve hayvanları ezip öldürerek bonus puan topluyordunuz. Oyun kötü örnek oluşturduğu gerekçesiyle Almanya, İngiltere ve Brezilya’da yasaklandı. Yapımcılar bunun üzerine oyunda güncelleme yapıp insanlar yerine zombileri koyarak yasağı kaldırmaya çalıştı.

13) Manhunt

112

Son sırada bir korku oyunu serisi olan Manhunt var. Türü gereği oyunda haliyle şiddet ve korku dozu son derece yüksek. Dahası, olabildiğince fazla insanı çok acayip şekillerde öldürmeniz gerekiyor. Manhunt’ın bu nedenle Kanada, Almanya, İngiltere, Yeni Zelanda ve Amerika’da satışı yasaklandı.

İlginizi Çekebilir

Abisi Olan Kızların Gayet İyi Bildiği 13 Şey

Bu Arabanın Yağ Değiştirme Ücreti 21 Bin Dolar! Sizi Şaşırtacak 18 İlginç Bilgi