Kan ile Pişirilen 11 Yemek. Midesi Hassas Olanlar Uzak Dursun.

Bu listede bazı ülkelerde hayvan kanı kullanılarak yapılan çeşitli yemekleri derledik.

1) Tiet Canh – Vietnam

13
Listemizdeki ilk kanlı yemek Vietnamlıların tiet canh, yani ördek kanı adını verdikleri çorba. Ördeğin iç organları, eti ve soğuk ördek kanı ile yapılıyor. En ilginci de Vietnamlılar bunu kahvaltıda yiyor.

2) Sanguinaccio Dolce – İtalya

Sweet Dark Chocolate Sauce

İtalyanlar buna sanguinaccio dolce, yani “kandan yapılmış tatlı” diyor. Evet, tatlı dedim. Çikolata, krema ve domuz veya inek kanıyla hazırlanıyor. Yanında kurabiye ile servis ediliyor.

3) Kanlı Sucuk

33
Sırada kanlı sucuk var. Pek çok ülkede son derece yaygın. Domuz, sığır, koyun, ördek veya keçi kanından yapılıyor.

4) Czernina – Polonya

4
Bu da czernina adı verilen bir çorba. Polonya’da çok seviliyor. Tavuk ya da ördek kanını et suyu ile karıştırıp pişiriyorlar. Makarna veya haşlanmış patatesle beraber yeniyor.

5) Blodplattar – İsveç

5
Buysa blodplattar adındaki İsveç yemeği. İskandinav ülkelerinde bolca tüketiliyor. Buna domuz kanıyla pişirilen bir tür krep diyebiliriz. Bolca demir ve protein içerdiği için çok sağlıklı olduğu söyleniyor.

6) Mykyrokk – Finlandiya

6
Bir diğer kanlı tarif de Finlandiya mutfağından. Bu çorbaya mykyrokka deniyor. Bağırsak, et, soğan, patates ve tabii kanla yapılıyor.

7) Dinuguan

73
Listemizde sıra Filipinlerin geleneksel yemeği dinuguan’da. Bu bir tür güveç.  Domuz eti ve domuz kanıyla pişiriyorlar. Yanına pirinç pilavı konularak servis ediliyor.

8) Blood Pudding – İngiltere

8
İşte bu da İngiltere’nin ünlü black pudding’i. Blood pudding, yani kan pudingi ismiyle de biliniyor. Puding kelimesi sizi yanıltmasın, bu aslında bizim sucuğa çok benziyor. İngilizlerin klasik kahvaltılıklarından biri. Hammaddesi domuz kanı. Salam gibi dilimleyip kızartıyorlar.

9) Svartsoppa – İsveç

svartsoppa
Sırada yine İsveç’ten kanla yapılan bir yemek var. Adı svartsoppa, yani siyah çorba. Bu aslında kutlamalarda ikram edilen bir yemek. Meyve püresi, et suyu ve taze kaz kanıyla yapılıyor.

10) Cabidela – Portekiz

93

Kanla yapılan bir diğer yemek de Portekiz’in geleneksel cabidela’sı. Tavuk veya tavşan etini o hayvanın kanında pişiriyorlar. Bazen içine pirinç de koyuyorlar.

11) Kek – Taywan

10

Son sırada domuz kanından yapılan kek var. Taywan’daki meşhur sokak yiyeceklerinden biri. Soya, pirinç ve domuz kanıyla yapıp derin yağda kızartıyorlar.

İlginizi Çekebilir

Uzaylıların Neden Ortaya Çıkmadığına Cevap Veren 10 Mantıklı Teori

Panik Olduğumuzda Etrafı Ağır Çekim Görürüz! İyi Ki Öğrendim Dedirten 16 İlginç Bilgi