En Çok Para Kazandıran 10 Animasyon Filmi

Sahiplerine en çok para kazandıran çizgi filmleri ve çizgi karakterleri araştırdık. Az sonra öğreneceğiniz rakamların dudak uçuklatacak kadar yüksek olduğunu göreceksiniz.

frozen

1) Pokemon

1995’te yayınlanmaya başlayan Pokemon kısa sürede popüler olunca dünya çapında milyonlarca çocuğa ulaştı. Sonraki yıllarda video oyunları, mobil uygulamaları, oyuncakları ve akla gelebilecek her türden ürünü çıktı. Serinin haklarına sahip olan The Pokemon Company’nin şimdiye kadar kazandığı para 40 milyar dolara ulaştı. Dikkat; milyon değil: 40 milyar dedim. Daha da güzeli, her geçen gün, hatta her dakika bu miktar artmaya devam ediyor.

2) Sünger Bob

Sünger Bob da çok para kazandıran bir diğer çizgi film. 1999 yılında hayatımıza girdi. Bugüne kadar da yaratıcısı olan Nickelodeon’a 8 milyar dolardan fazla kazandırdı.

3) Looney Tunes

Sırada Looney Tunes var. Bugs Bunny, Tazmanya Canavarı, Sylvester, Tweety, Road Runner gibi pek çok ünlü karakteri olan serinin yüzlerce bölüm çizgi filmi çekildi. Bunların yanı sıra Space Jam gibi ünlü filmleri ve tişörtten çantaya her türlü lisanslı ürünü çıktı. Sonuçta da bu sevimli kahramanlar yapımcılarına 4,5 milyar dolardan fazla gelir getirdi.

4) Rugrats

Nickelodeon’un bir diğer popüler çizgi filmi olan Rugrats’ın kazandırdığı para ise 2 milyar dolar. 1991 ile 2004 arasında 9 sezon gösterildi. İlginç karakterleri yalnızca çocuklar değil, yetişkinler tarafından da çok seviliyordu.

5) Aslan Kral

Tüm zamanların en çok kazandıran çizgi karakterlerinden biri de Aslan Kral. Özellikle de 90’lı yıllarda çocukların sevgilisiydi. Film hasılatı, oyun, DVD ve lisanslı ürün satışları ile yapımcılarına 7 buçuk milyar dolar kazandırdı.

6) Simpsonlar

Simpsonlar ilk kez 1989 yılında Amerikan Fox televizyonunda yayınlanmaya başladı. 28 sezondan fazla oynadı ve hala da aynı hızıyla devam ediyor. Tarihteki en uzun soluklu televizyon yapımlarından biri olan Simpson Ailesi’nin Fox kanalına getirisi yaklaşık 13 milyar dolar.

7) Shrek

Sevimli dev Shrek de yapımcılarına milyar kazandırdan bir karakter. 2001’den bu yana 5 filmi gösterime girdi. TV yayınlarını ve lisanslı ürün satışlarını da ekleyince kazandırdığı para toplamda 4 milyar dolara ulaştı.

8) Oyuncak Hikayesi

Sıradaki zengin eden animasyon filmi serimiz Oyuncak Hikayesi. Pixar firması şimdiye kadar 4 filmini yayınlandı. Ayrıca bir tane de Buzz Lightyear için yapıldı. Bu popülerliğin sonucunda karakterlerin oyuncakları milyonlarca satıldı. Verilen parayı sonuna kadar hak eden serinin geliri 2 buçuk milyar dolara ulaştı.

9) Kayıp Balık Nemo

Kayıp Balık Nemo da yapımcısının servetine servet katan animasyonlardan biri. Çekimleri 94 milyon dolara mal oldu. 2003’te vizyona girdiğinde tam 900 milyon dolar hasılat yaptı. Bunun üstüne lisanslı ürün satışları da eklenince toplam geliri 1 buçuk milyar doları geçti.

10) Karlar Ülkesi

Son sırada son dönemin parlayan yıldızı Frozen, yahut bizdeki adıyla Karlar Ülkesi var. O da tıpkı Nemo gibi çekim bütçesinin 10 katı gişe hasılatı yaptı. 1 milyar 200 milyon dolarlık film gelirinin üstüne lisans haklarını da koyunca kazandırdığı para 2 milyar dolara yaklaştı.

İlginizi Çekebilir

İnsanlığın Sonunu Getirebilecek 7 Ölümcül Virüs

Bu Çocuğun Sahip Olduğu Hastalık Gözleri Masmavi Yapıyor