Tuhaf Savunma Yöntemleri ile Şaşırtan 7 Hayvan. Ölü Taklidi Yapan Var!

Bu listemizde doğadaki en ilginç savunma mekanizmalarına sahip olan hayvanları derledik.

1) Kokarca

1-kokarca

İsminden de anlaşılacağı üzere kokarcanın savunma mekanizması koku çıkarması. Bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığında anüsünün iki yanında yer alan bezleri devreye sokarak dayanılması mümkün olmayan bir koku yayıyor. Bu sayede de ona musallat olan devasa ayıları bile kaçırabiliyor.

2) Piletiypus

24-piletiypus

Sırada, ördek, köstebek ve su samurunun özelliklerini bir araya getiren Piletiypus var. Hem karada hem de suda yaşıyor. Sevimli görüntüsüne aldanmayın. Arka ayaklarındaki iğnelerde kuvvetli bir zehir var. Diğer hayvanlar için öldürücü olsa da insana sadece şiddetli bir ağrı veriyor. Ancak müdahale edilmediği durumlarda bu zehirden ötürü kolunu, ayağını kaybedenler olmuş.

3) Fındık Faresi

32-findik-faresi

Fındık faresi yılın 6 ayını uyuyarak geçirdiği için uykuculuğu ile tanınıyor. Kendini korumak için geliştirdiği savunma mekanizması ise oldukçailginç: Bir hayvan onu kuyruğundan yakaladığında, tıpkı kertenkele gibi kuyruğunu bırakabiliyor. Ancak kötü bir şey var: Kuyruğunu hayatında bir kere bırakabiliyor, çünkü kertenkelenin aksine, fındık faresinin kuyruğu bir daha çıkmıyor.

4) Yavaş Loris

44-loris

Kocaman gözlü bu sevimli yaratık normalde çok yavaş hareket ediyor. Bir tehlike anında ise tamamıyla hareketsiz kalarak adeta donuyor. Bir hayvanın saldıracağını hissettiğinde ise dirseğindeki zehir kesesini ağzına alıp tükürüğüyle karıştırıyor. Ardından da vücudunu yalayarak kendini zehre buluyor. Gerisi karşıdaki hayvana kalmış. Sıkıyorsa loris’i yesin.

5) Armadillo

54-armadillo

Bu zararsız hayvan gününü küçük böcekleri avlayarak ve uyuyarak geçiriyor. Bizim için ilginç özelliği ise tehlike anında yuvarlanarak adeta bir top haline gelmesi. Kabuğunun orta bölümünün akordiyon formunda olması yuvarlanmasına imkan veriyor. Tabii bu sayede de vücudu ulaşılmaz hale geliyor.

6) Lama

63-lama

Deveye benzeyen bu hayvanın insanlarla arası çok iyi. Zaten binek hayvanı olarak kullanıldığı bölgeler de var. Fakat sakın lama’yı kızdırmayın. Çünkü yüzünüze tükürüyor. Neyseki tükürüğünde zehir veya başka bir zararlı madde yok. Ama tabii yüzünüzün tükürüğe bulanması son derece rahatsız ediyor.

7) Opossum

73-opossum

Bu hayvanın ismi “Opossum”. Türkçe’de “Amerikan keseli sıçanı” diye geçiyor. Eti yenebiliyor. Hatta Meksika’da özellikle kuyruğunun makbul olduğunu söyleniyor. Bu hayvanın özelliği ise tehlike anında ölü taklidi yapması. Hatta vücudu hareket etmesin diye nefesini tutuyor. Bu, içgüdüsel bir davranış olduğu için yavrular bile ölü taklidi yapabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Zengin Olur Olmaz Alacağınız 12 İlginç Ürün

Bu Kedinin 200 Milyon Doları Var! Paraya Para Demeyen 10 Zengin Hayvan.