Zülfikâr’dan Yatağan’a Gelmiş Geçmiş En Ünlü 12 Kılıç

Bu listedeki kılıçların bazıları kullanan kişilerden, bazıları ise ilginç tasarımlarından ötürü ünlü.

1) Japon General Yamashita Tomoyuki’nin kılıcı

1

Japon General Yamashita Tomoyuki 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın en başarılı generallerinden biriydi. Singapur ve Malezya’yı kendi ordusundan 3 kat daha güçlü olan İngilizler’den temizledi. Ancak Japonya savaşta yenik düştüğü için teslim olunca ünlü general idam edildi. Kılıç şimdi ABD’de bir askeri müzede sergileniyor.

2) İskoçyalıların ulusal kahramanı William Wallace’ın kılıcı

22

Buysa İskoçyalıların ulusal kahramanı William Wallace’ın kılıcı. Hatırlayacağınız üzere hayatı Cesur Yürek adındaki ünlü filme de konu olmuştu. Ülkesini İngilizlerin hakimiyetinden kurtarmak isteyen Wallace yıllar süren savaşını bu kılıçla verdi. Kılıç, 132 santimetre uzunluğunda ve 2 buçuk kilo ağırlığında. Şu an İskoçya’daki bir müzede sergileniyor.

3) Hazreti Ali’nin kılıcı Zülfikâr

3

Sırada gelmiş geçmiş en ünlü kılıçlardan biri olan Zülfikar var. Hazreti Muhammed’in damadı ve 4. Halife olan Hazreti Ali’ye ait kılıcın en karakteristik özelliği çift uçlu olması. Bu, hem rakibe karşı psikolojik üstünlük hem de savunmada avantaj sağlıyordu. Her zaman en ön safta çarpışan Hazreti Ali kılıcını pek çok savaşta kullandı. Zülfikar’ın Hazreti Ali’ye, Hazreti Muhammed tarafından hediye edildiği söyleniyor. Kılıcın günümüze ulaşıp ulaşmadığı, ulaştıysa da nerede olduğu ise maalesef bilinmiyor.

4) Honjo Masamune (katana)

Masamune-Schwert im Museum der Stadt Steyr (Sonderausstellung)

İşte bu da tarihin en bilinen kılıçlarından biri olan Honjo Masamune. Aslında bu bir katana. Japon imparatorluk hanedanının sembolü sayılıyordu. En büyük kılıç ustası kabul edilen Masamune tarafından 14. yüzyılın başlarında dövülmüştü.

5) Roma Germen İmparatoru Şarlman’ın kılıcı

52

Roma Germen İmparatorluğu’nun kurucusu olan Şarlman’ın kılıcı ile devam ediyoruz. 8. yüzyıl’da yapılan kılıç pek çok savaş ve zafer gördü. Şarlman öldüğünde kılıcıyla gömülmeyi vasiyet etti. Ancak mezar sonraki yüzyıllarda yağmalandığı için kılıç yer değiştirdi. Şu an Fransa’daki Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

6) Antik çağlara ait tören kılıcı

63

Bu gördüğünüz Kore’de bulunan antik çağlara ait bir tören kılıcı. Kurban ritüellerinde kullanıldığı düşünülüyor. Ana gövdesine bağlı 7 ayrı keskin ucu var. Bu ilginç kılıcın 4. yüzyıl’da hüküm süren Jin hanedanına ait olduğu tahmin ediliyor.

7) İspanyol komutan El Cid’in kılıcı

72

Buysa İspanyol komutan El Cid’in kılıcı olan Tizona. Döneminin sevilen liderlerinden olan El Cid, kılıcı ile pek çok şehri fethetti.

8) Japon kılıcı kusanagi

8

Sırada bir diğer önemli Japon kılıcı olan kusanagi var. En önemli özelliği, klasik Japon kılıcı olan katana gibi tek değil, her iki tarafının da keskin olması.

9) Antik Mısır’da kullanılan kopeş

92

Bu da antik Mısır’da kullanılan en önemli silahlardan biri olan Kopeş. Orak ve kılıcın karışımı olan savaş aleti son derece ilginç bir tasarıma sahip.

10) Türk kılıcı yatağan

4x5 original

En ölümcül kılıçlardan biri ise yatağan. Tek kenarı keskin olan Türk kılıcının ucu geniş, sırtı ise dışbükeydi. Bu dizayn ağırlık merkezini kılıcın ucuna yaklaştırdığı için daha güçlü bir vuruş imkanı veriyordu. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ana silahlardan biriydi. Yatağan özellikle süvari birlikleri tarafından kullanılıyordu. Doğru açıyla vurulduğunda en kalın zırhları bile parçalama özelliğine sahipti.

11) Kırbaça benzeyen urumi

11

Urumi adı verilen tuhaf bir kılıç türüyle devam ediyoruz. Bir kabzaya bağlı birden fazla uçtan veya tek bir uzun levhadan oluşuyordu. Adeta bir kırbaç gibi kullanılıyordu. İyi bir şekilde kullanması çok zordu ama gerçek anlamda ölümcül bir silahtı.

12) Çinlilerin kancalı kılıcı

124

Son sırada Çinlilerin Ortaçağ’da yaygın bir şekilde kullandıkları kancalı kılıç var. Uzun ve keskin ucunda ayrıca kancası vardı. Kanca, rakibin silahını etkisiz hale getirmeye yarıyordu. İki ucu da sivri ve her yeri jilet gibi olan kılıç çok etkili bir silahtı.

İlginizi Çekebilir

10 Çok Zehirli Bitki. Bazıları Evinizde Veya Bahçenizde De Var

Dahi İnsanların 14 Ortak Özelliği. Kaçı Sana Uyuyor?