Hapşırırken Kalp Duruyor Mu? Hapşırma ile İlgili 12 Şaşırtıcı Gerçek

Hapşırmanın bilimsel tanımı, aniden, sesli bir şekilde, ağızdan ve burundan hızlı nefes vermektir. Bir tür savunma mekanizmasıdır da diyebiliriz. Sinirler burunda yabancı bir maddenin varlığını hisseder, koşarak gidip beyne haber verir, beyin de bize “hapşır” diye buyurunca istemdışı hapşırırız.

hapsirik

 1. Hapşırığın hızı saatte 160 kilometreyi bulur. Sessiz hapşırmaya çalışanlar bir kez daha düşünsün. Bu basıncı serbest bir şekilde dışarı atmamak hayati tehlike yaratabiliyor.
 2. Bir hapşırıkta etrafa 100 bin civarında mikroorganizma yayarız. Ancak uzmanlar, ellerimizin yaydığı mikropların yanında hapşırıkla çıkanların daha az tehlikeli olduğunu söylüyor.
 3. Doğadaki en çok hapşıran hayvan iguanadır. Nedeni ise hapşırma eyleminin sindirim sürecinde bir role sahip olmasıdır.
 4. Hapşırırken kalbin bir an için durduğu doğru değildir. Hapşırmanın kan akışında yarattığı etkiden dolayı kalbin ritmi farklılaşır ama kalp kesinlikle durmaz.
 5. Hapşırırken gözleri açık tutmak imkansızdır. Bir inanışa göre, hapşırırken zorla gözleriniz açık tutarsanız göz bebekleriniz fırlayabilir. Fakat bu inanış da doğru değildir.
 6. Üç kişiden biri, parlak güneş ışığına çıktığında hapşırır. Işık hassasiyetinin genetik olduğu söyleniyor. Hatta genlerle hapşırma sayısı bile aktarılıyormuş. Aniden güneşe çıkınca bazı kişilerin en az 3 kez, bazılarının ise 8 kez hapşırdığı gözlemlenmiş.
 7. İnsanlar uykularında hapşırmazlar. Çünkü biz uyurken sinirlerimizin büyük bölümü de uyur. Bu nedenle dış uyaranlara karşı hassasiyetimiz azalır. Nadiren hapşırılsa da uyanıkkenki kadar şiddetli olmaz.
 8. Kadınların kaşlarını alırken hapşırması çok rastlanan bir durum. Çünkü kaşları alırken uyarılan sinirler buruna çok yakın olduğu için beyne yanlış sinyal yollayabiliyor.
 9. Spor yaparken de hapşırma artabiliyor. Çünkü hızlı nefes alıp vermek burun içinin kurumasına neden olur. Bu da sinirleri uyaran bir durumdur.
 10. Hapşıran birine “çok yaşa” denmesinin nedeni çok eski bir inanışa dayanır. Hapşırmaya eski Yunanca’da “nuğma” denir. Yani ruh. O dönemde, insanın hapşırırken ruhunun ağzından çıkabileceğine, yerine de şeytanın gireceğine inanılırdı. Bu da ölüme yakın bir tecrübe olarak kabul edilirdi.
 11. Hemen hemen her dilde “çok yaşa” karşılığında bir söylem vardır. Mesela Çin’de hapşıran çocuklara “bai sui” denir. Anlamı da “100 yıl yaşa” demektir.
 12. İngilizce’de hapşıranlara, “god bless you”, yani “Tanrı seni kutsasın” denmesinin altında tarihi bir hikaye var. Altıncı yüzyılda veba salgını Avrupa’yı sarmıştı. Bu korkunç hastalığın ilk belirtilerinden biri hapşırmaktı. Dönemin Papa’sı, hapşıranlara, “Tanrı seni kutsasın” denmesini zorunlu kılmıştı. Böylece o kişinin Tanrı’nın yardımıyla hastalanmaması amaçlanıyordu.

İlginizi Çekebilir

Korku Filmi Sevenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 13 Süper Film

Uzak Durmanız Gereken 8 Kan Emici Hayvan