Bu Arabanın Yağ Değiştirme Ücreti 21 Bin Dolar! Sizi Şaşırtacak 18 İlginç Bilgi

Bu yazıda birbirinden ilginç gerçekler var. Bunlarla her ortamda arkadaşlarınıza hava atabilirsiniz.

63

 1. Kişiden kişiye değişiklik gösterse de arkadaşımızla yaptığımız normal bir konuşmada 1 dakikanın sonunda ortalama 110-150 kelime kullanırız.
 2. Patates kızartmasında restoranların kar marjı 20 kat civarındadır. Bir başka deyişle, 5 liraya satın aldığınız patates kızartmasının maliyeti 25 kuruştur. Sinemada satılan patlamış mısırdan elde edilen kârdan ise hiç bahsetmeyelim. Öyle ki, Türkiye’de sinemaların bir kısmı biletten çok büfe geliriyle ayakta durur.
 3. Dünyada bugüne kadar bir kuşun yumurtladığı en büyük yumurta 2 kilo 589 gramdır ve bir devekuşu tarafından yumurtlanmıştır. Rekortmen deve kuşu bu yumurtayı 2008 yılında İsveç’teki bir çiftlikte yumurtladı.
 4. Rus kozmonotların uzay aracında bir tüfek bulunurdu. Bunun sebebi ise dünyaya, daha doğrusu ülkeleri Sovyetler Birliği’ne iniş yapacakları zaman kazara Sibirya’ya inip ayılarla karşı karşıya gelme ihtimaliydi. Öyle bir durumda ayılara karşı tüfeği kullanacaklardı.
 5. Zürafaların günde en az 5, en fazla 30 dakika uyuması yeterlidir. Bundan daha fazla uyumazlar.
 6. En büyük iç organımız karaciğerdir. Aynı zamanda 1 kilo 600 gramla en ağır organımızdır.
 7. Son yıllarda moda haline gelen uzaktan kumandalı hava araçlarına “Drone” deniyor. Drone kelimesi İngilizce’dir ve “erkek bal arısı” demektir. Bu arada, erkek arıların iğnesi yoktur ve dişi arılar gibi bal yapmaya çıkmazlar. Onların görevi kraliçe ile birlikte dünyaya yeni arılar getirmektir.
 8. Seyredenler bilir, bizde “Ters Yüz” adıyla oynayan “Inside Out” filmindeki bebek brokoliden nefret eder. Ancak yapımcılar filmin Japon versiyonunda brokoli yerine yeşil biber kullandılar. Çünkü Japonya’nın milli sebzelerinden biri olduğu için Japon bebekler brokoliye bayılıyor.
 9. Tüfeklerin kurşunları sesten hızlıdır. Yani tüfeğin patlama sesini kurşun hedefi bulduktan sonra duyarız.
 10. Ayıların kış uykusuna yattığı ve bütün bir kışı uyuyarak geçirdikleri yanlış bir bilgidir. Evet, ayıların hareketleri kışın yavaşlar, uyku süreleri uzar ve daha derin uyumaya başlarlar. Ancak sanıldığı gibi Aralık ayında uyuyup Şubat sonuna kadar kış uykusunda kalmazlar.
 11. Yeni doğan bebekler ilk birkaç ay sadece burunlarından nefes alırlar. Çünkü burun kanalları henüz dar olduğu için ağızdan nefes almaları çok zordur.
 12. Dünyanın en pahalı arabalarından biri olan Bugatti Veyron’u servise götürdüğünüzde yağ değiştirme ücreti 21 bin dolardır. Yani bizim paramızla neredeyse 60 bin lira. Bu arada, karşılaştırmanız için söyleyelim, Lamborghini’nin yağ değiştirme ücreti ise 2000 dolar.
 13. Bugüne kadar kaydedilen en şiddetli rüzgar Avustralya’daki Barrow adasında gerçekleşti. 10 Nisan 1996’da rüzgar tamı tamına saatte 408 kilometre hızla esti.
 14. Yapılan bir araştırmada kedilerin hiç yara almadan düştükleri ortalama yüksekliğin 5,5 bina katı olduğu anlaşılmış. 115 kedi 4 kat ile 30 kat arasındaki çeşitli yüksekliklerden aşağı bırakılmış. Bunların yüzde 90’ı hiç yaralanmadan, dört ayaklarının üstüne düşerek kurtulmuş.
 15. Elektrik ilk kez 1888 yılında Amerika’daki Manhattan’da evlere girerek ampülleri yaktı. Dağıtımı yapan elektrik şirketi ise Edison’a aitti. Ancak insanlar aydınlanma için gazyağı ve mumu tercih etmeye devam ettikleri için süreç yavaş ilerledi. Aradan 40 yıl geçtiğinde Amerika’daki evlerin sadece yarısı elektrik ampulü ile aydınlanıyordu.
 16. Afrika’da her yıl öldürülen fil sayısı maalesef her yıl doğan fil sayısından daha fazla.
 17. Dünya üzerinde şu an 1500 kadar aktif volkan var. Bunların 500 tanesi en az bir kere lav püskürttü. Diğerleri ise henüz beklemede.
 18. Kuzey Kore’de her evde bir radyo olması zorunludur. Bununla da ülkedeki tek radyo kanalı olan devlet radyosu dinlenir. Hatta yasalara göre radyoyu kapatmak yasaktır ama neyseki kısmaya izin vardır.

İlginizi Çekebilir

GTA’dan Pokemon’a Oynanması Yasaklanan 13 Video Oyun

Güçlü Bir Hapşırık Kaburgalarını Kırabilir! Bilmen Gereken 24 İlginç Bilgi