Tavuklar Ördekler Kadar İyi Yüzer! Öğrendiğinde Şaşıracağın 23 İlginç Bilgi

Bu listedeki ilginç bilgiler sayesinde çok daha kültürlü biri olacağınızı garanti ediyoruz.

4

 1. Avrupa ülkeleri içinde ilkokul ve ortaokul seviyesindeki en fazla tatili 13 hafta ile Türk, İtalyan ve Litvanyalı öğrenciler yapıyor. En az yapanlarsa 6 hafta yaz tatili olan İngiliz ve Danimarkalı öğrenciler. Almanya’da ise ilköğretim öğrencilerinin eyalete göre 6 ile 8 hafta arasında tatili var.
 2. Elmalar suda batmaz, çünkü elmanın yüzde 25’i havadan oluşmaktadır.
 3. Popüler bir hamburger zincirinde yediğiniz tek bir köftede ortalama 100 farklı ineğin eti vardır. Yani tek bir ısırıkta koca bir inek kolonisinin tadına bakmış olursunuz.
 4. Tavuklar da tıpkı ördekler gibi yüzebilir ama suyu ördekler kadar sevmediklerinden olsa gerek onları bu halde pek görmüyoruz.
 5. Dünyadaki en büyük 15 geminin yarattığı hava kirliliği dünya üzerindeki 760 milyon otomobile eşittir.
 6. Olimpiyat oyunlarında birinciye takılan altın madalyalar aslında gümüş üzerine altın kaplamadır. Tamamıyla altın olan madalyalar en son 1912 yılında İsveç’teki olimpiyatlarda takılmıştı.
 7. 1896’da yapılan ilk olimpiyatlarda altın madalya yoktu. Birinciye gümüş, ikinciye bronz madalya takılıyordu. Üçüncülere madalya takılmıyordu.
 8. Bilim henüz açıklayabilmiş değil ama Mayıs ayında doğan bebeklerin kilosu genelde diğer aylarda doğanlara göre 200 gram fazla oluyor.
 9. Ayılar atlar kadar hızlı koşabilir.
 10. Yediğiniz tek bir draje şekerden aldığınız enerjiyi yakabilmek için bir futbol sahasını turlayacak mesafede yürümeniz gerekir.
 11. Köpeklerin halka şeklinde kıvrılarak uyumasının sebebi içgüdüseldir. Kendini ısıtmak ve hayati organlarını dış tehlikelere karşı korumak için bu şekilde uyurlar.
 12. Kedilerin ön ayaklarında 5 parmak, arka ayaklarında ise 4 parmak vardır. Yani kediler 18 parmaklıdır.
 13. Bazı kedilerin nadiren de olsa ön ayaklarında baş parmakları vardır. Aslında bu, baş parmak değil, fazladan bir parmaktır. Böyle kedilere “polidaktil” denir.
 14. İnsan vücudundaki her 2 buçuk santimetrekare alanda 32 milyon bakteri yaşar.
 15. Kuzey Kore’de kullanılan takvim ülkenin doğal lideri olarak kabul edilen Kim İl Sung’un doğumu ile başlar. Buna göre şu an Kuzey Kore’de yıl 2016 değil, 105.
 16. Dünya 100 metre şampiyonu Usain Bolt hayatı boyunca, antremanlar dahil 1 kilometreyi kesintisiz hiç koşmadı.
 17. Bir şimşeğin içerdiği elektrik, 55 evin 24 saat boyunca harcadığı elektriğe eşittir.
 18. Bir gömlek veya bir pantolon yapmaya yeten 1 kilo pamuğu üretebilmek için 10 bin litre su kullanılır.
 19. Şu an dünya genelindeki kakao üretimi kakao tüketiminin altında. Yani ilerleyen zamanlarda çikolata herkesin satın alamayacağı, çok pahalı bir yiyecek olabilir.
 20. Bir araştırmada kadınlara ve erkeklere tuvaletten sonra ellerini yıkayıp yıkamadıkları sorulmuş. Erkeklerin yüzde 96’sı, kadınların yüzde 97’si yıkadığını söylemiş. Sonra aynı kişilerden dürüst bir şekilde cevap vermeleri rica edilmiş. Bu kez erkeklerin yüzde 75’i, kadınlarınsa yüzde 90’ı ellerini yıkadığını söylemiş. Gerçi bana hala o kadar da dürüst değillermiş gibi geliyor. Özellikle de erkekler.
 21. Hiç kimse nasıl doğduğunu hatırlayamaz, çünkü bebek dünyaya geldiğinde beyni henüz uzun süreli anıları saklayabilecek kadar gelişmemiştir.
 22. Flamingolar normalde pembe değildir. Ancak yedikleri yosun ve karideslerde yüksek miktarda bulunan karotende ötürü pembeleşirler.
 23. Elektrikli arabalar aslında yeni bir şey değil. Edison ile Ford yakın arkadaşlardı. Bu dostluktan ötürü Edison 1895 yılında bir araba pili geliştirdi. Bu pille araç 1600 kilometre yol gidebiliyordu. Ancak maliyeti yüksek olduğundan pahalı bir araba olacağı için proje devam ettirilmedi.

İlginizi Çekebilir

Güçlü Bir Hapşırık Kaburgalarını Kırabilir! Bilmen Gereken 24 İlginç Bilgi

Arap Atı’ndan Midilli’ye İnanılmaz Paralara Satılan At Irkları