Arap Atı’ndan Midilli’ye İnanılmaz Paralara Satılan At Irkları

Bu liste için dünyanın en pahalı at ırklarını araştırdık. Bahsedeceğimiz atların kaç paraya satıldığını duyduğunuzda kesin çok şaşıracaksınız.

1) Arap Atı

16

Arap atları ile başlıyoruz. Bu at ırkı birkaç bin yıl önce Ortadoğu’da evcilleştirildi, oradan dünyaya yayıldı. Uzmanlara göre şu an yarışlarda ya da olimpiyatlarda binilen atların hemen hepsinin soyunda bir Arap atı var.  Geçmişten bugüne çetin arazilerde kullanıldıkları için son derece dayanıklılar. Safkan bir Arap atı satın almak isterseniz en az 3 milyon lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Evet, sadece bir tanesinin değeri 3 milyon Türk lirası.

2) Midilli

23

Bunlarsa pony ya da midilli olarak bilinen küçük atlar. Bu cins genelde eğlence amaçlı, çocuklara biniciliği sevdirmek için yetiştiriliyor. Minyatür olmalarının yanı sıra son derece de iyi huylular. Midilli atların fiyatları aslında gayet makul: 5 bin ile 10 bin lira arasında değişiyor.

3) Amerikan Quarter

33

Sıradaki ırk Amerikan quarter, yani çeyrek atlar. Geçmişte Amerika’da çok popüler olan çeyrek mil mesafesindeki yarışlarda kullanılmak üzere yetiştirildikleri için bu adı almışlar. Kısa mesafelerde çok yüksek hızlara çıkabiliyorlar ancak hızlarını uzun süre koruyamıyorlar. Genellikle açık kahverengi olan atların fiyatı 50 bin liradan başlıyor.

4) Akhal Teke

4

Bunlar da akhal teke denen at cinsi. Türkmenistan kökenli olan ırk, genelde parlak ve açık renkli oluyor. Dünyanın en eski at ırkı olduğu iddia edilse de kanıtlanabilmiş değil. En önemli özelliklerinden biri aşırı dayanaklı olmaları. Kısa süreli dinlenmelerle günde 200 kilometre yol alabiliyorlar.

5) Mustang

54

Mustang ırkı atlarla devam ediyoruz. Mustang, İspanyolca’da “başıboş” anlamına geliyor. Bu atlar, kullanılmak üzere Amerika’yı keşfeden İspanyollar tarafından kıtaya getirildi. Bir dönem sonra doğaya salındıkları için birkaç yüzyılda vahşileşerek büyük bir at nüfusu oluşturdular. Sonraları kıta fethedildikçe yakalanıp tekrar evcilleştirildiler. Çok kolay eğitilebildiklerinden savaş atı ve iş atı olarak kullanıldılar. Günümüzde son derece popüler olan Mustang cinsi atların fiyatı 30 bin liradan başlıyor.

6) Amerikan Saddlebred

63

Buysa Amerikan Saddlebred olarak adlandırılan at ırkı. Western filmlerinde en çok kullanılan atlar bu cinstendi. Böylelikle çok ünlü oldular. Geçmişin ünlü aktörlerinde bu atlardan mutlaka bir tane vardı. Bu ırk atlar ortalama 100 bin liradan satılıyor.

7) Clydesdale

74

Sırada Clydesdale adındaki ırk var. Son derece iri ve güçlü olduklarından geçmişte araba çekmekten tarla sürmeye her tür zor işte kullanılıyorlardı.  Hala da popüler olan cinsin en belirgin özelliği ayaklarındaki uzun tüyler. Özel bir ırk olduğu için fiyatları 200 bin liranın üzerinde seyrediyor.

8) Friesian

82

Hollanda’da ortaya çıkan bu gösterişli ve güçlü at cinsine ise Friesian deniyor. Safkanları tamamen siyah, sadece alınlarında beyaz yıldız şeklinde tüyleri oluyor. Geçmişte birçok Avrupa ülkesinin seçkin süvari birlikleri bu atlara biniyordu. Uzun yeleleri ve iri yapısıyla en beğenilen cinslerden olan bu attan bir tane almak isterseniz 100 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor.

9) Morgan

Sıra, Amerika’da üretilen ilk safkan at ırkı olan Morgan’da. Adını onu ilk kez üretip tanıtan adamdan alıyor. Morgan atların açık kahverengi tüyleri var. Sadece ayakları daha koyu renkli tüylerle kaplı. Amerika’daki pek çok yerel yarışta bu ırk tercih ediliyor. Değerleri ise 150 bin liranın üzerinde.

10) İngiliz Atı

103

İngiliz atları da en az Arap atları kadar ünlü ve pahalı ırklardan biri. 17. ile 18. yüzyılda Arap ve Orta Asya kökenli atlarla İngiltere’de yaşayan atların melezlenmesi ile ortaya çıktı. Narin, atletik ve hızlı olmalarıyla tanınıyorlar. Bu yüzden de en çok yarış ve spor amaçlı kullanılıyorlar. Fiyatları 500 bin liradan başlıyor.

İlginizi Çekebilir

Tavuklar Ördekler Kadar İyi Yüzer! Öğrendiğinde Şaşıracağın 23 İlginç Bilgi

Bu Kadın Kedi Yalamadan Duramıyor! Çok Tuhaf Takıntıları Olan 12 İnsan