Şampiyonası Yapılan 10 Çok Tuhaf Spor

Bu listede spor olarak kabul edilen birbirinden ilginç aktiviteleri bir araya getirdik.

1) Sıradışı Ütü Yapma

14

Listemizdeki ilk ilginç spor, “extreme ironing”. Türkçe’ye “sıradışı ütü yapma” diye çevirebiliriz. Amaç, en zor koşullarda ütü masasının üzerinde tişört ütülemek. Tek ve veya takım halinde yapılabiliyor. 1997 yılında İngiltere’de ortaya çıkmış. Öyle popüler ki, 2002’de Dünya Şampiyonası bile düzenlendi.

2) Pantolonun İçine Gelincik Atma

25

Sıradaki spor için öncelikle dağ gelinciğini tanımamız lazım. Bu aslında evcil bir hayvan. Tavşan avında kullanılıyor. Ayrıca acayip bir sporda da işe yarıyor: Pantolonun içine gelincik atma. İngiltere’nin bazı bölgelerinde çok popüler. Tek bir kural var, gelinciği mümkün olan en uzun süre içeride tutmak. Dünya rekoru 5 saat 30 dakika. Dağ gelinciğinin dişlerini görünce, ne kadar tehlikeli olduğunu bir spor olduğunu anlayabiliyorsunuz.

3) Küvet Yarışı

34

Bu sporda küvetler bir nevi sürat motoruna dönüştürülüyor. Kanada’da 1967 yılından bu yana yapılan sporun binlerce fan’ı var. Küvet botunun hangi özelliklere sahip olması gerektiği tanımlanmış durumda. Sadece buna uygun küvetlerle yarışabiliyorsunuz.

4) Kuşadam Rallisi

42

Bunda ise sporcular kendi yaptıkları basit planörlerle veya kanatlarla yüksek bir yerden atlıyor. Altlarında deniz veya nehir var. Müsabakalar Avustralya’dan Japonya’ya pek çok ülkede düzenleniyor. Yarışmacılar en uzağa gitmeye çalışıyor ama asıl amaç tabii ki eğlenmek.

5) Bataklık Yarışı

53

Adından da anlaşıldığı gibi, bu yüzme yarışı, bataklıkta yapılıyor. Sporcular şnorkel ve palet giymek zorunda. Mesafe en az 55, en fazla 110 metre olabiliyor. Dünya bataklık yarışı 1994’ten bu yana her yıl, erkekler, kadınlar ve gençler olmak üzere 3 kategoride yapılıyor.

6) Eş Taşıma

63

Tuhaf sporlar listesinde İskandinav ülkelerinde popüler olan bir spor var. 1800’lü yıllardan beri yapılan bu yarışta koşan kişi erkek, üstündeki de kadın oluyor. Eş taşımanın temel kuralları ise şöyle: Yarış pisti 253 metre ve bir kısmı kuru, bir kısmı su olacak. Üstteki eş 49 kilodan hafif olmayacak. Ve taşıdığınız eş ile aranızda duygusal bir ilişki olacak.

7) Kadınlar Arası Yastık Savaş

74

Sıradaki sporumuz, klasik “yastık savaşı” üzerine kurulu. Bunun için Kanada’nın Toronto şehrinde yarı profesyonel bir lig var. Sadece kadın sporcular katılabiliyor. Yastıkla yapılan her tür hamle serbest. Rakibinizi tuş ederek veya pes ettirerek kazanabiliyorsunuz.

8) Kütük Yuvarlama

8Amerika’da federasyonu bile olan bu ilginç sporda amaç, düşmeden kütüğün üzerinde kalmak. Rakibinize dokunamıyorsanız ama ayağınızla su sıçratabiliyorsunuz. Ayağınıza krampon giymek serbest. Hatta bu spora özel daha fazla çivisi olan kramponlar üretiliyor.

9) Satranç Boksu

95

Satranç boksu, zekaya ve güce dayalı iki sporun birleştirilmesiyle ortaya çıkmış. Müsabaka 11 round’dan oluşuyor. Bunların 6’sı satranç, 5’i de boks maçı. Rakibinizi mat veya nakavt ederek; yahut da sayı ile yenebiliyorsunuz. Bu sporun uluslararası federasyonu da var ve her yıl dünya şampiyonası düzenleniyor.

10) Solucan Cezbetme

102

Bu listedeki en acayip spora geldik. Amaç, toprağı kazmadan solucanları etkileyerek toprağın üstüne çıkarmak. İngiltere’de çok yaygın. En çok kullanılan yöntem ise toprağı titreştirmek. Bunun için flüt çalanlar bile var. Finalde de yüzeye çıkan solucanlar toplanıp sayılıyor ve birinci olan takım belli oluyor.

İlginizi Çekebilir

Bu Çocuğun İki Tane Yüzü Var! Varlığına Çok Şaşıracağınız 6 Çocuk

Çok Oyun Oynayanların Yaşayabileceği 9 Ciddi Problem