Ukrayna Hakkında İzlenmesi Gereken Film ve Videolar

Ukrayna’nın yakın tarihi hakkında farklı bakış açılarıyla hazırlanmış belgesel ve kurgu filmler

SSCB dağıldığından beri sürekli çalkalanan Ukrayna, 24 Şubat 2022’de Rusya Federasyonu’nun başlattığı bir işgal operasyonu ile karşı karşıya kaldı. Wikipedia: 2022 Rusya’nın Ukrayna’yı işgali

Türkiye ile karşılıklı yaşayan/yerleşen yurttaşlar, öğrenciler, kurulan aileler, ticaret ve Karadeniz’deki konumu nedeniyle çok yakın ilişkileri bulunan Ukrayna, yakın tarihte hayatın yönünü değiştiren birçok olayla Dünya gündeminde yer aldı.

Çernobil dediğimizde birçoğumuzun aklına gelen facianın yaşandığı nükleer santral de, tarihi olarak SSCB’yi akla getirse de, bugün Ukrayna sınırları içinde bulunuyor. Kökleri Rusya’dan da önceye dayanan geçmişi, tarihi kentleri, ilginç siyasetçileri ve dramatik olaylarıyla Ukrayna hakkında izlemenizi önereceğimiz belgesel ve kurgu filmleri derledik.

Burada önereceğimiz filmlerin bir kısmının, inandığımız veya uğruna mücadele ettiğimiz düşüncelerden farklı bakış açılarına sahip olabileceğini hatırlatmak isteriz. Belgesel filmlerde, hemen hemen aynı görüntülerin kullanıldığını, ancak bazı görüntülerin seçimi veya üzerine yapılan anlatımın, çok farklı bakış açıları ile farklı tarafları savunabileceğini dikkate almanızda fayda var.

1. Winter on Fire – Ukraine’s Fight For Freedom (2015)

Bir Netflix filmi olan Winter On Fire, 72. Venedik Film Festivali’nde prömiyer yaptıktan sonra, Toronto Uluslararası Film Festivali’nde ödül aldı. Ayrıca Oscar ve Emmy ödüllerine aday gösterildi. 2013-2014 döneminde Ukrayna’da yaşanan “Meydan Olayları”nı konu eden belgeselde, olayların içinde yer alan aktivistler ve yerinde izleyen gazetecilerin tanıklığında Ukrayna’da siyasi hayatı dramatik bir şekilde değiştiren halk hareketi anlatılıyor. Olaylara daha batıcı bir bakış açısıyla yaklaşan belgeselin tamamını Netflix platformunda veya yukarıda yerleştirdiğimiz YouTube penceresinde izleyebilirsiniz.

2. Ukraine on Fire (2016)

2013-2014 dönemine Winter on Fire belgeseline göre tam ters açıdan yaklaşan bir belgesel olan Ukraine on Fire filminin yapımcılığını Amerikalı ünlü yönetmen ve yapımcı Oliver Stone üstlenmiş, üstelik filmde yer alan Putin röportajlarını da bizzat kendisi gerçekleştirmiş. Bu röportajların deşifre metinlerinden oluşan bir kitabın da yayımlandığı belgeselde, Ukrayna’da SSCB sonrası dönemde meydana gelen olaylar için Batı, ABD ve Avrupa eleştiriliyor, Ukrayna’daki Neo-Nazi ve ırkçı hareketlerin eylemleri ön plana çıkarılıyor.

3. Turuncu Devrim (Orange Revolution)

Ukrayna’da 2004 Cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde yaşanan politik olaylar ve ortaya çıkan sonuçlar, Turuncu Devrim adıyla anılıyor. International Center on Nonviolent Conflict (Uluslararası Şiddetsiz Çatışma Merkezi) tarafından hazırlanan birkaç film arasında yer alan bu belgeselde, Turuncu Devrim döneminde yaşanan olaylar ele alınıyor. Filmin sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

4. A brief history of modern Ukraine – BBC News

5. Carl Bildt: The history of Ukraine is different from the history of Russia

6. A History of Eastern Europe: Ukraine-Russia Crisis

7. The origins of Russia – Summary on a Map

 

Editör notu: Önerdiğiniz film ve videoları bize iletmek isterseniz, [email protected] adresine eposta gönderebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

90’ların Unutulmaz Şarkıcıları :)

Netflix ve Amazon Prime’dan Sıkılanlara Alternatif Yasal Platformlar