Uzak Durmanız Gereken 8 Kan Emici Hayvan

Bu listede kan emerek yaşayan hayvanlar var. Kimi beslenmek için, kimi de zorunluluktan kan ile haşır neşir oluyor.

1) Sivrisinek

12-sivri

En bilinen kan emici hayvan. Sadece dişi sivriler, yumurta üretebilmek amacıyla kan emiyor. Bırakın insanları, her türden hayvan, hatta balıklar bile sivrisineklerin ellerinden kurtulamıyor.

2) Pire

Ölü farelerden emdikleri kandan ötürü Ortaçağ’da yaşanan veba salgınının baş aktörü pirelerdi. O zamanki Avrupa nüfusunun dörtte biri bu hastalık yüzünden hayatını kaybetmişti.

3) Tahtakurusu

Cimex lectularius

Küçücük bir böcek olan tahtakurusu, insanlar uyurken önce doğal bir anestezi iğnesi yapıyor, sonra da midesi dolana kadar kan emiyor. Bu hayvanın biyolojik yapısı bulaşıcı hastalıkları taşımaya izin vermediği için çok şanslıyız.

4) Temizlikçi Kuş

4

Temizlikçi kuş hayatını büyük hayvanların vücudunu yapışan kene, kurtçuk gibi küçük canlıları yiyerek idame ediyor. Deriye yapışan avını yiye yiye kana da alışmış. Açtığı minik yaradan kan emiyor.

5) Vampir Saka

5

Vampir Saka neyseki sadece Galapagos adalarında yaşayan bir tür. Ve ne acayip ki, kanını emdiği sadece bir hayvan var, o da sümsük kuşu.

6) Sülük

6

19. yüzyıldan bu yana dünyanın pek çok yerinde insanlar vücutlarına sülük yapıştırıp kanını emdiriyor. İddialara göre, kan akışını hızlandırdığı için hastalıklara iyi geliyor. İnsanoğlunun kanını seve seve emdirdiği tek hayvan sülük olsa gerek.

7) Bofa Balığı

7-bofa

Bu hayvanın ismi Türkçe’de Bofa Balığı diye geçiyor ama aslında balık filan değil. Kafası sadece dişlerden oluşan Bofa, bir balığa yapışıyor ve bazen haftalarca yapışık kalarak kanını emiyor.

8) Vampir Yarasa

82-yarasa

Aslında sadece 3 yarasa türü kan emerek yaşıyor. Avı genelde çiftlik hayvanları ve kuşlar ama nadiren de olsa insanlara saldırabiliyor. Jilet gibi keskin olan dişleri sayesinde açtığı yaradan hızlı bir şekilde kan emiyor. Bu yarasalar aynı zamanda vampir efsanesinin kaynaklarından biri olarak da kabul ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Hapşırırken Kalp Duruyor Mu? Hapşırma ile İlgili 12 Şaşırtıcı Gerçek

Dünyanın En Çok Rağbet Gören 10 Araba Modeli