Yerli Kripto Para Borsaları ve Özellikleri

Bitcoin, Ethereum, Cardano, Polkadot, Ripple ve diğer kripto paraları alıp satabileceğiniz yerli borsaları derledik

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara ilgi artarken, kripto para alıp satabileceğiniz borsaların sayısı da hızla artıyor. Kökeni yabancı borsalar olanlarla birlikte, Türkiye’de yerleşik kripto para borsalarını sizler için derledik.

Binance TR


Halen Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası konumunda bulunan Binance, uzun zamandır Türkçe dil desteğiyle hizmet vermekteydi. 2020’den beri Türkiye’de yerleşik BN Teknoloji A.Ş. adındaki iştiraki üzerinden Binance TR adıyla hizmet veren Binance Türkiye ise, Türk Lirası işlem desteği, havale ve EFT ile para aktarımı gibi Türkiye’deki kullanıcıların aradığı birçok özellikle birlikte rekabete başlamış durumda. TRY işlem çiftlerinde 30 Haziran 2021’e kadar Sıfır Piyasa Yapıcı Komisyonu Kampanyası ile hizmet veren Binance TR‘de, şimdilik Binance’da gördüğümüz özelliklerin tamamı bulunmuyor. Binance sistemine kolay para ve kripto para transferi gibi özelliklerse, Türkiye’deki kullanıcılara uluslararası piyasalara geçiş için büyük kolaylıklar sağlıyor.
Referanslı bağlantılar
(Bu bağlantılar işlem komisyonlarında %10 indirim kazandırıyor)
Binance
Binance Türkiye

BtcTurk


BtcTurk, 1 Temmuz 2013 tarihinde Türkiye’nin ilk Bitcoin alım satım platformu olarak kuruldu. 2018 yılında 500 bin, 2020 yılında 1 milyon kullanıcı sayısına ulaşan BtcTurk, yine 2020 yılında Kadın ve Erkek Türk Futbol Milli takımlarına ana sponsor oldu. Gelişmiş özellikler içeren BtcTurk | PRO ürünü, uzmanlık seviyesinde alım satım özellikleri ve kripto para çeşidi arayan kullanıcıları hedefliyor. İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. tarafından yönetilen BtcTurk, Türkiye Cumhuriyeti Sanal Pazaryeri Hukuki standartlarına uygun olarak 19.000.000 Türk Lirası sermaye ile hizmet veriyor. Bu listeyi hazırladığımız Mart 2021’de CoinMarketCap listesinde Dünyanın en yüksek hacimli 38. kripto para borsası konumundadır.

Paribu


14 Şubat 2017’de kullanıma açılan Paribu, 12 milyon TL sermayeye sahip, İstanbul merkezli Paribu Teknoloji A.Ş. tarafından işletilen bir platform. İlk 6 ayda 100 bin, ilk yıl sonunda 250 bin kullanıcı edinmeyi başaran Paribu, Ağustos 2020’de 48 milyon dolar günlük ortalama işlem hacmine ulaşmış. CoinMarketCap listesinde 39. sırada yer alan Paribu, AHBAP Platformu’na, Toplum Gönüllüleri Vakfı’na, Sen De Gel Derneği’ne düzenli olarak destekte bulunuyor. Ayrıca UNICEF Türkiye’ye kripto para ile bağış olanağı da sunuyor.

Paritex


2019 yılında kurulan İstanbul merkezli Paritex, CoinMarketCap listesinde 62. sırada bulunuyor. Paritex referans programına katılarak, sisteme arkadaşlarınızı davet ederek bonus kazanabilirsiniz.
Referanslı bağlantı: Paritex

Coinzo


İzmir merkezli Coinzo Teknoloji Anonim Şirketi tarafından kurulan ve yönetilen Coinzo, kendi projesi olan Etherium tabanlı CNZ Token ile öne çıkıyor. Alım satım işlemlerinde CNZ ile indirimli komisyon ödemelerini destekleyen sistemde, arkadaşlarınızı davet ederek ekstra CNZ kazanma şansı da veriliyor.
Referanslı bağlantı: Coinzo

Narkasa


Haziran 2020’de hizmete sunulan Narkasa, İstanbul Ticaret Odası’nda kayıtlı, 5 milyon TL sermayeli Narkasa Yazılım Ticaret A.Ş. tarafından geliştiriliyor. Narkasa platformu, websitesi, IOS ve Android uygulamalarının yanında algoritmik ticareti destekleyen API’ler üzerinden de hizmet sunuyor. Narkasa, AB ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun AML/CTF ve KYC politikaları doğrultusunda hareket etmeyi taahhüt ediyor.

Bitci.com


Bodrum / Muğla merkezli bitci.com, Avrupa’nın en köklü kulüplerinden Glasgow Rangers’ın resmi sponsorları arasına katıldı. Bitci Teknoloji, İskoç kulübünün taraftarlarına yönelik bir token projesini de hayata geçirecek. Dünyada bir ilk olan, Bitcoin, Ethereum, XRP ve diğer kripto para çiftleri alım satım işlemlerinde kar ve zarar takibi de Bitci.com‘un özellikleri arasında.


Sıralama Mart 2021 tarihi itibariyle CoinMarketCap sıralaması esas alınarak hazırlanmıştır. Binance TR, ayrı bir varlık olarak listelenmemiş, ancak Binance Dünya sıralamasında birinci sırada olduğu için o şekilde yer verilmiştir.
Kapak Fotoğafı: Anna Nekrashevich / Pexels

İlginizi Çekebilir

90’ların Unutulmaz Şarkıcıları :)